על כשלונות, תחקירים ומשחקים כדרך לעידוד יצירתיות

מאמר שפרסם לאחרונה מרצה למנהל-עסקים מאוניברסיטת סטנפורד, מציע הסתכלות מעניינית על כשלון ותפקידו כמחולל חשיבה חדשנית.

הכותב מצביע על שני אבות טיפוס של אנשים החווים כשלון: אל אב הטיפוס הראשון משתייכים אלה החווים כשלון כבושה מכאיבה. אל אב הטיפוס השני משתייכים אלה החווים אבדן הזדמנות ככשלון. הם חוששים שאם ישבו בצד ולא יפעלו, הם יאבדו הזדמנויות לפעולה ומבחינתם זהו הכשלון. תחושה זו היא הכוח המניע מאחורי היזומות של אנשים המשתייכים לאב הטיפוס השני.

כותב המאמר תוהה כיצד 'להמיר' אנשים מאב-טיפוס אחד לאב הטיפוס השני. לדעתו, 'המרה' כזו, או למצער שילוב קונסטרוקטיבי בין שני אבות הטיפוס, ניתן להשגה באמצעות משחקים. אלה מאפשרים לשני הטיפוסים להתנסות ללא חשש בתרחישים שונים ולהפכם לתכניות פעולה קונקרטיות. לטענת המחבר, סימולציות מעין אלה מאפשרות להתנסות במגוון תרחישים , מבלי לסכן בפועל מאומה. ההתנסות מכריחה את טיפוסי אב הטיפוס הראשון להתמודד עם כשלונות דמיוניים מבלי לשאת בתוצאות האמיתיות של הכשלון; ובכך הם ירגישו חופשיים יותר ליזום ולהתנסות – בסופו של דבר גם בחיים האמיתיים.

הכותב מציע חוויה מעולם העסקים ההודי, שבעיני מצאה מאוד חן: Jugad הוא מונח המופיע בתרבות הניהולית של עסקים בהודו. מדובר בגישה יצירתית – מעין תרגיל שעובדים הודיים עורכים מעת לעת, בכדי להתמודד עם סיטואציות משבריות, בעיקר של מחסור במשאבים. הכותב טוען, כי התנסות זו, ה-Jugad, מעבירה אנשים ממצב של depression אל מצב של inspiration. הטכניקה הזו מאפשרת לאנשי אב הטיפוס השני לפרוץ את מסגרותיהם הקונצפטואליות, להציע רעיונות חדשים ומעניינים, לתרגם אותם לתכניות פעולה ובסופו של דבר להציגם כרעיונות בשלים שניתן לנסותם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: