האם הגיע הזמן לזנוח את 'מעגל המודיעין'?

לפני כמה ימים נתקלתי בסדרת פוסטים מרתקת המופיעה תחת השם "הבה נהרוג את מעגל המודיעין" (Let's Kill the Intelligence Cycle). הסדרה מופיע בבלוג נהדר בשם Source and Methods, המוקדש ברובו לסוגיות הקשורות לעולמות המודיעין. בסדרת הפוסטים יוצא הכותב נגד הרעיון המכונה 'מעגל המודיעין' ומציע לכונן במקומו תפישה אחרת. הרעיונות העולים בבלוג רלוונטיים לדעתי לכל מי שעוסק או מתעניין בעשייה המודיעינית ובכלל זה המודיעין התחרותי העסקי.

תזכורת למי ששכח: מעגל המודיעין הוא המסגרת הקונספטואלית המסדירה (או מתיימרת להסדיר) את עבודת המודיעין. היא מתחילה במה שמכונה צי"ח (ציון ידיעות חיוניות/חשובות), עבור דרך איסוף, מחקר, הערכה וכלה בהפצת התוצר המודיעיני – וחוזר חלילה. קונספט מעגל המודיעין נהגה אי-שם בשנות הארבעים של המאה העשרים, כאשר בגופי הביון האמריקניים והבריטיים החלה מתבצעת הסדרה תורתית של עבודת המודיעין. בתחילת שנות החמישים, עם הקמת ממ"ן (מחלקת המודיעין, שהפכה בשנת 1953 ל-אמ"ן, הוא אגף המודיעין), יושם הרעיון גם בקרב גופי הביון הישראלי ומבחינה תורתית הוא קיים עד היום.

בסדרת הפוסטים מבצע הכותב ניתוח השוואתי נהדר ומראה, כיצד כל אחד מגופי הביון האמריקניים מתרגם את 'מעגל המודיעין' בצורה שונה (אם כי לדעתי, כל גופי הביון נותרים תחת אותה מסגרת קונספטואלית בעייתית). הכותב מראה גם כיצד למרות שבשנת 2007 ניסה המודיעין הצבאי האמריקני להגדיר מסגרת גמישה ונוחה יותר לתיאור עבודת המודיעין, הרי שההרגל היה חזק יותר מכל ורעיון 'מעגל המודיעין' לא נזנח.

אלא שמאז, טוען הכותב – ואני מצדד בדעתו – אבד הקלח על רעיון 'מעגל המודיעין'. לטענתו, לא רק ש-'המעגל' אינו מסדיר את עבודת המודיעין, אלא אף מחבל בה. ביקורתו נסובה סביב שלוש טענות: ראשית, הוא מראה כיצד רכיבי 'המעגל' הם אינם בהכרח הרכיבים 'המתאימים' או 'הנכונים' לעבודת המודיעין. שנית, הוא מצביע על העדר שפה אחידה ופרשנות אחידה ומקובלת של רעיון 'המעגל', בקרב גופי הביון האמריקנים. שלישית – ולדעתי זו הנקודה המרכזית ביותר – הוא טוען ש-'המעגל' אינו תואם את המציאות ואת העבודה היומיומית.

על נקודה זו ברצוני להתעכב: כמסגרת המסבירה להדיוטות כיצד 'עובד' המודיעין (ויהיה זה ביון או מודיעין תחרותי), 'מעגל המודיעין' הוא מסגרת מועילה. הבעיה מתחילה כאשר מרעיון הסברי כללי הוא הופך לתיאור תהליכי העבודה המודיעיניים. התפישה המבדילה בין פונקציות מודיעיניות ויוצרת ביניהם ניתוק (כפי שבא לידי ביטוי ברעיון 'המעגל'), היא תפישה הרסנית, לא רק לארגוני ביון, אלא גם לגופים מצומצמים הרבה יותר העוסקים במודיעין תחרותי. כיצד ניתן לנתק בין איסוף ומחקר? כיצד ניתן לנתק בין תהליך העבודה המודיעינית ובין התוצר המודיעיני המוגש למקבל ההחלטות? כיצד ניתן לנתק בין איש המודיעין ובין תהליך קבלת-ההחלטות עצמו? הלינאריות המובנית בתוך רעיון 'המעגל' הופכת ארגונים העוסקים במודיעין למשועבדים לחלוקתם הארגונית. מאחר ובדרך כלל נדרשת הבחנה ארגונית בין הפונקציה 'האוספת' ובין הפונקציה 'המעריכה', הרי בכל האמור לעבודת המודיעין עצמה, הבחנה כזו אינה קיימת, או למצער, מן הראוי שלא תהיה קיימת. ניקח לדוגמא מידען: הוא אוסף מידע אך גם מעבדו. הוא מעבד מידע אך גם מכין תוצר לצרכי מקבל ההחלטות (הלקוח שלו). ואם לא ישמור על קשר רציף עם הלקוח ולא יבין לעומק את צרכיו, הרי שהתוצר שלו יהפוך למנותק ולבלתי-רלוונטי. בגופי ביון, שם האבחנה הארגונית ברורה יותר לאור המורכבות הארגונית, הצמדות אל רעיון 'המעגל' עלולה ליצור נתק 'קוגנטיבי' בתהליך המודיעיני עצמו. איסוף שאינו מחובר למחקר, מחקר שאינו מבין לעומק את המהות האיסופית (לדוגמא, מקורות והשימוש בהם), ועבודת מודיעין שאינה 'מדברת' באופן שוטף עם מקבלי ההחלטות ושאינה נוטלת בתהליך קבלת ההחלטות חלק פעיל – הם מתכון בדוק לכשל מודיעיני. בעידן של גבולות נזילים במקום חלוקות קשיחות ושל מורכבות במקום לינאריות – על רעיון 'מעגל המודיעין' לפנות את מקומו לתפישות מתקדמות יותר.

מודעות פרסומת

5 comments on “האם הגיע הזמן לזנוח את 'מעגל המודיעין'?

 1. דודי
  29/06/2011 at 5:51 pm #

  לא צריך להרוג את מעגל המודיעין, אלא רק לקבור אותו. הוא מת בדיוק מהסיבה השלישית שכתבת. פשוט לא עובדים ככה, מזמן. אבל לדעתי הנימוקים שאותם ציינת לא מדוייקים. המעגל לא גרס שלא צריך להיות קשר בין החוקר לאוסף, אלא רק שהקשר הזה הוא חד כיווני (החוקר יבקש מה שהוא רוצה באמצעות צי"ח, האוסף יעביר לו את המענה לצי"ח). המעגל לא אומר שהם לא צריכים לדבר, אבל הוא מכחיש עובדה פשוטה, שהם עושים את המודיעין ביחד.
  המחקר קצת אוסף וקצת מעורב בפרויקט האיסופי. האוסף קצת חוקר או מסייע לחוקר ולא רק ב"ידיעות" מוגמרות אלא בהבנות שהוא מפתח, מנקודת מבטו ומהמיקום היחודי שלו בפרויקט המודיעיני. הדוגמא שנתת על המידען והאינטרנט ממחישה את העניין, אבל היא רק קצת קרחון לאור המהפכות בעולם המודיעיני שמסמן העידן הקיברנטי.

  לדעתי לקחת את רעיון מעגל המודיעין לאזור של הקשר בין המודיעין למקבלי החלטות אינו מדויק ולא ממש קשור לרעיון המעגל אלא לקונספט של יצרן-צרכן, שגם הוא מת אבל בגלל סיבות אחרות (אין שם גם בדיוק רעיון מעגלי אלא יותר רעיון של מודיעין כרכיב נפרד מתהליך קבלת ההחלטות ולא משולב בשיח).

  • גיא נירי
   30/06/2011 at 3:06 pm #

   עוד בטרם אקרא את המקור… אני לא סבור ש"המעגל" מת ולא בטוח שיש לחסלו. המעגל נועד בארגוני ביון גדולים לפתח מיומנות ומקצועיות בתחום ברור. את הקשרים בין הגופים מנהלים באופן פורמלי המנהלים ובאופן פחות פורמלי דרגי העבודה. זה נכון שמטעמים שאינם קשורים לעבודת המודיעין קורה לעיתים שגוף מודיעיני זה או אחר מפתח תחושת עליונות על פני גופים אחרים ויוצר כלפיו תחושת ניכור.
   כאשר מדובר בגורמים קטנים יותר, כגון המידען, הצורך בניתוח המידע נובע יותר מאילוצים, שכן הגורם המזמין מצפה לקבל תוצר כמה שפחות גלמי.

  • גיא נירי
   04/07/2011 at 5:54 pm #

   תהליך יצירת המודיעין או המעגל לא צריך למות ולא להקבר ובשום מקום לא כתוב שישנם יחסים ליניארים בין הגופים. כפי שדודי מציין בעצמו גם האיסוף מבצע סוג כלשהוא של מחקר ובמקביל גם המחקר בוחן מקורות מידע שאינם נכללים בסל האיסוף. חשוב לזכור שכולם שותפים יחדיו לתהליך, תהליך יצירת המודיעין והתהליך הזה נגזר לא ממאוויי המחקר אלא מצרכים אסטרטגיים וטקטיים של הגוף לו הם מספקים, ביחד, שירותים.

 2. דפנה רבן
  04/07/2011 at 9:50 pm #

  אני חושבת שמעגל המודיעין הוא בסיס פשוט שאפשר לאמץ כהנחיה לפרט, ליחיד. למרות פשטותו, תמיד מפתיע לגלות כמה אנשים אינם מיישמים אפילו את זה. מעבר לכך, חשוב לאפיין את עבודת הצוות הנדרשת, שיתוף המידע ושיתוף הפעולה.

 3. ענת קלומל
  08/08/2011 at 12:10 am #

  מעגל המודיעין אינו יכול להתקיים בצורה זו, כי המציאות השתנתה וכל המתודולוגיות השתנו בהתאם, במיוחד, עם השינויים שחלו בטכנולוגיות המידע שלהן עצומה רבה על שיטות העבודה.
  השאלה העולה, מה החלופה למעגל? עדיין לא יודעים להגדיר בצורה ברורה חלופה ברורה למעגל מודיעין ולכן זה מהווה מתודה מרכזית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: