גליון אפריל של HBR: כשלונות ומה שניתן ללמוד מהם

גליון אפריל של המגזין Harvard Business Review הוקדש הפעם לכשלונות אסטרטגיים וללמידה מהם. הנה סקירה של המאמרים והפוסטים המעניינים:

המאמר הראשון, "מדוע מנהיגים אינם לומדים מהצלחות", טוען, שהצלחה עלולה להוביל דווקא לכשלו, מכיוון שהיא עשוייה לעכב למידה ארגונית ושל אינדיוידואלים. הכל יודעים שלמידה מכשלון היא אחת היכולות המרכזיות שארגונים מפתחים; ובארגונים רבים קיים מושג ה-'תחקור' של כשלונות. אך מחקרים מראים, כי באופן מפתיע, דווקא למידה מהצלחות יכולה להציב בפני הארגון אתגרים גדולים יותר. כותבי המאמר טוענים, כי בכדי להאיר אתגרים אלה ולזהות את הדרכים להתגבר עליהם, יש להתמודד עם שלוש בעיות מרכזיות: הראשונה היא הנטייה המכונה על ידי פסיכולוגים fundamental attribution error (טעויות שיוך בסיסיות). כאשר אנו מצליחים אנחנו נוטים להסיק שכשרוננו, המודל העסקי או האסטרטגיה הנוכחית שלנו הן הסיבות להצלחה; ואיננו בודקים האם סיבת ההצלחה היתה דווקא התנהגות גורמים סביבתיים, או אפילו מזל גרידא.  הבעיה השנייה היא הטיית הנובעת מעודף בטחון עצמי. ההצלחה מעלה את בטחוננו העצמי ואנחנו 'מתאהבים' בעצמנו – לעתים יתר על המידה; באופן כזה שאנו סבורים שאין לנו צורך להשתפר. האתגר השלישי הוא סינדרום 'הכשלון לשאול מדוע'. זוהי נטייה שלא לחקור באופן שיטתי את הסיבות שהובילו לביצועים טובים. כאשר מנהלים סובלים מתופעה זו, הם אינם שואלים את השאלות הקשות העשויות לסייע להם להרחיב את הידע שלהם, או להתאים את הנחות היסוד האסטרטגיות שלהם למציאות.

המאמר השני, "כאשר כשלון אינו נסבל", מזהיר מחוסר היכולת והרצון של ארגונים ללמוד מכשלונותיהם. הכותב טוען, כי במישלושה סוגי כשלונות אמורים להטריד ארגונים במיוחד: הראשון הוא כאשר מישהו מבצע במודע את הדבר הלא נכון. השני, הוא כאשר מישהו יכול היה בקלות לגלות שהוא עושה את הדבר הלא נכון, אך מסיבה כלשהי, בדרך כלל עצלות או 'הקטנת ראש', הוא לא חקר את הסוגייה לעומק. השלישי, כאשר מישהו הקדיש זמן ומשאבים רבים למחקר של נושא, אותו הוא היה יכול ללמוד מנסיונם של אחרים.

המאמר השלישי , "כשלון הוא כשלון" מציג דווקא גישה מנוגדת. הכותבים יוצאים כנגד ההנחה המקובלת, שיש להעמיד במוקד העשייה הארגונית את הלמידה מהכשלון. או ליתר דיוק, כותבי המאמר טוענים שלמידה מכשלון לעתים מוערכת יתר על המידה. הכותבים מזהירים שהערכת יתר כזו הופכת את הכשלון למעין מטרה בפני עצמו; ובכך נשכח שהסיבה העיקרית להתעמקות בכשלון היא 'למידה' ולא עיסוק בכשלון לכשעצמו. כשלון הוא עניין מועיל רק אם מבוצעת סביבו למידה והפקת מסקנות.

המאמר הרביעי "הכוח של כשלון חיובי", טוען, כי שלושת המרכיבים של חדשנות טובה הם אסטרטגיה, יצירתיות ויכולת הוצאה לפועל. לטענת הכותב, חקירת כשלונות נוטה בדרך כלל להתמקד ברכיב השלישי והאחרון – ההוצאה לפועל. זאת, למרות שהדרך הטובה, הזולה והכי פחות מסוכנת, היא לחקור את ההתכנות וההשפעה של רעיונות דווקא בשלב הראשון, שלב היצירתיות. הכותב מסביר, כי קיימים שלושה משתנים בניסויים של רעיונות חדשים: עידוד, כשלון ושילוב: עידוד ניסויים בעלויות נמוכה, ציפיה לכשלון שממנו ניתן יהיה ללמוד ולמידה כיצד לשלב בין רעיונות שנכשלו ובין רעיונות חדשים. הכותב מספר מנסיונו: בשנת 1989 פתחה דיסני MGM פארק שעשועים. מספר המבקרים שהגיעו אליו כבר בימים הראשונים היה גדול בהרבה מהמצופה. התעורר אפוא צורך בגיבוש מהיר של אסטרטגיה לשיפור התשתיות במתחם (בדגש על הקמת חנויות, מסעדות וכדומה). ההנהלה ביצעה סדרת תרגילים, או ניסויים, שבחנו רעיונות חדשים. הכותב מספר כיצד צוותי החשיבה התקדמו מנסיון אחד שנכשל אל משנהו, עד שמצאו בסופו של דבר את הרעיון המנצח.

המאמר החמישי נכתב לפני כמה חודשים, אך מצוטט במספר מאמרים בגליון אפריל. כותרתו גם היא "הכוח של כשלון חיובי". לטענת הכותב, אסור להתייחס אל הכשלון כאל טאבו, כלומר כאל נושא שלא מדברים עליו. לטענתו, לעתים קרובות מדי ארגונים ואינדיוידואלים נוטים להצניע את כשלונותיהם וחוששים 'לכבס את הכביסה המלוכלכת' בפומבי. הכותב טוען, כי כאשר אנו נמנעים מלדבר בפומבי על כשלונותינו, אנו מונעים מעצמנו ומעמיתנו את השיעור שלמדנו. שיעור כואב שנלמד בעקבות כשלון, צריך להיות מועבר בצורה טובה אל עמיתים והם יכולים להפיק מכך תועלת רבה.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: