חשופים ברשת: עד כמה המידע האישי שלנו חשוף ונגיש לכולם?

מהם סוגי המידע שאנו מפיצים ברשת חברתיות? מהן הקטגוריות המאפיינות את המידע שאנו חושפים על עצמנו? באילו דרכים אנו מתעדים את עצמנו ברשת? ובעיקר – עד כמה המידע האישי שלנו חשוף ונגיש לכולם?

הנה טקסונומיה מועילה:

שירותי מידע – המידע שאנו מספקים לאתרי נטוורקינג חברתיים במטרה להשתמש בהם. מידע זה עשוי לכלול את השם, הגיל, פרטי כרטיס אשראי ועוד.

מידע שמפורסם – מידע שאנו מפרסמים בדפים האישיים שלנו: פוסטים, תמונות, מסרים, הערות ועוד.

מידע מועבר – מידע שאנו מפרסמים בדפים של אנשים אחרים. עקרונית, דומה למידע שאנו מפרסמים בדפים האישיים שלנו, אך ההבדל המרכזי הוא שאין לנו שליטה על המידע הזה מרגע שטענו אותו בדפים שאינם שלנו.

מידע מקרי – מידע שאנשים אחרים כותבים ומפרסמים עלינו, תמונות שאנו מופיעים בהם ומישהו אחר צילם והעלה לרשת וכדומה. גם כאן המאפיין המרכזי הוא חוסר השליטה שלנו במידע זה.

מידע התנהגותי – מידע שאתרים אוספים ומתעדים על ההרגלים שלנו, על הפעילויות שלנו על העדפות שלנו וכן הלאה.

מידע משתמע – מידע שניתן להפיק עלינו מכל שאר סוגי המידע, או ליתר דיוק הידע שמתפתח מאיסוף כל סוגי המידע המופיע עלינו ברשת.

חלוקה אחרת מדגישה את הערוצים שבהם אנו מפרסמים מידע:

פרסום מידע במכוון:

עדכוני סטטוס באתרים חברתיים (דוגמת Facebook, Twitter), החושפים רעיונות, פעולות ותחושות; השתתפות בסקרי אונליין; הזמנות אונליין; עדכונים מבוססי מיקום (דוגמת Foursquare); העלאת תמונות באתרים חברתיים או אתרי שתוף תמונות (דוגמת Flicker) והעלאת קבצי וידאו באתרי שתוף וידאו (דוגמת  Vimeo, Google Video,Youtube); לחיצה על לייקים בפייסבוק (שיכולה לסייע במיפוי ההעדפות שלנו); כתיבת סקירות על מוצרים, שירותים, אתרים וכדומה שבהם התנסנו; דוא"ל וסמסים; תוכנות המעדכנות כל העת מה למה אנחנו מאזינים על המחשב שלנו; מידע המופיע באתרי חברות שבהן אנו מועסקים; מידע המופיע ב-'משרד הענן' (Cloud Office).

פרסום מידע שאינו מכוון:

הסטוריית חיפוש; הסטוריית גלישה; הסטוריית רשתות wifi שגלשנו בהם; הסטוריית שימוש בתוכנות שליחת מסרים או שיחה (דוגמת Skype); מטא-דאטה של קבצים שלנו; קוקיס; הסטוריית כרטיסי אשראי; תיעוד אישי במאגרי מידע ממשלתיים; אפליקציות שהורדנו לסלולארי.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: