להמציא את עצמך מחדש, לפני שיהיה מאוחר מדי

בכדי להתקדם כל עסק חייב, במוקדם או במאוחר, להמציא את עצמו מחדש.  הצמדות לרעיונות ותפישות ישנות עשויה להוביל לקפאון ולחוסר התאמה אל הנסיבות המשתנות – ומכאן לחוסר רלוונטיות ולהתרסקות. אין כמעט עסקים שאינם נתקלים בשלב כלשהו במשבר. כפי שהודגם יפה בספר Stall Points (http://yalepress.yale.edu/yupbooks/book.asp?isbn=9780300158519) משעה שחברה נתקלת בקפאון מסויים בצמיחתה, יש לה סיכוי של פחות מעשרה אחוזים להשתקם בצורה מלאה. ממצא זה מסביר מדוע למעלה משני שליש מחברות שנתקלו בנקודת קפאון שכזו, נרכשו, הופרטו, פורקו או פשטו את הרגל. היכולת להתגבר על נקודות משבריות כאלו ולקדם את העסק אל שלב חדש של צמיחה, היא מה שמפריד את מעט החברות בעלות הביצועים המרשימים מהחברות הרבות שנכשלו.

מחקר חדש של חברת הייעוץ Accenture טוען שהבעיה טמונה באופן שבו חברות מתמודדות עם סיטואציה משברית כזו: הן מנסות לתקן את הבעיות שלשיטתן הביאו לקפאון, במקום לנסות ולהמציא את עצמן מחדש וליצור יסודות חדשים לעסק חדש. נסיונות התיקון הללו גוזרים על חברות 'קפואות' את המשך הדשדוש והמאבק בתוך זירה שלעתים קרובות הופכת קפואה בעצמה. במילים אחרות, הן ממתינות עד שמתגלע משבר ואז פועלות לטפל בסימפטומים שלו. זאת, במקום לפעול מבעוד מועד להתחדשות ולהמצאה-עצמית חדשה.

מחברי המחקר טוענים שלחברות שהמציאו עצמן מחדש בהצלחה יש מכנה משותף: הן נטו להרחיב את המיקוד שלהם מעבר לעיסוק בביצועים הפיננסיים: הן ביצעו מעקב וניתוח עמוק של בסיס התחרות שלהן בתעשיות בה הן פעלו; הן חתרוכל העת  לחידוש היכולות והמיומנויות שלהן; והן טיפחו מאגר זמין של כוח-אדם כשרוני. במהותן, חברות אלו הפכו חוכמה קונבנציונלית על ראשה ולמדו כיצד לתקן מבעוד מועד מה שעדיין לא נשבר.

המאמר המלא (כולל דוגמאות לרוב), בקישור הבא:

http://hbr.org/2011/01/reinvent-your-business-before-its-too-late/ar/2

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: